İstanbul | VancouverDüzenleyen: Nilüfer Moayeri
Yer: Pera Art Gallery
Baslangiç Tarihi: 11.1.2013
Bitis Tarihi: 31.1.2013

1974 Yılında Ukrayna’nın Kiev kentinde doğan sanatçı 1991 yılında Kiev Devlet Sanat Okulunu bitirdi. Daha sonra Eugen Muhoid atölyesi’nde çalışmalarını sürdüren sanatçı 1992-1996 yılları arasında İtalya’nın Perugia kentinde Güzel Sanatlar Akademisi’ne devam etti. 1997 yılında biyoloji profesörü olan babasının TÜBİTAK’taki görevi nedeniyle Türkiye’ye gelen Lesya Demchenko Türkiye’de 10 kişisel sergi ve birçok karma sergiye katıldı. 2000 yılında 2 kişisel sergisini Almanya’nın Hielberg ve Eppheim kentlerinde açtı. Yağlıboya ve suluboya ile yaptığı resimlere son yıllarda “Karton Tekniği” ile yaptığı resimleri de eklemiştir.
Lesya Demchenko resimlerini şöyle tanımlıyor;
“Resimler coğu zaman duvarları süslemesi için kullanılır; o yüzden sevinç vermeleri, hoş ve zengin olmaları beklenir. Karton resimler taşıdıkları farklı olanaklarla, renkleriyle ve tabii özgünlükleriyle zenginlerdir.
Karton resimler için kullanılan malzeme kesilmiş boyanmış ve yapıştırılmış, sıradan bir kartondur ve diğer kağıt parçaları bu kartonun üstüne yapıştırılır. Gerçek bir sanat eseri yaratmak için bu kadarı yeterli; ama bu resimleri kolaj olarak adlandırdığımız şeyden bir farkı var. Bu resimlerin asıl esprisi, kartonun iç kısmının kullanılış biçimi; yani uzaktan renk çizgilerine benzeyen dalgalardır.”
Farklı tekniklerle çalışan sanatçının eserleri İstanbul sanat ortamının en ilginç eserlerinden biri oldu. Bunun yanı sıra eserlerin çoğu gerçek İstanbul yaşamını yansıtıyor.Sokaklar, insanlar, balkonlara asılı çamaşırlar, her köşe başında karşılaşılan kediler ve köpekler, çatılardan görülen Boğaz manzarası…..
Bütün çağdaş sanat eserleri gibi Demchenko’nun yaratılıcılığı da farklı açılardan değerlendirilebilir. Başlangıçta sadece insanları şaşırtmak için sistematik olarak kullanılan nüktedan tekniği görürsünüz ama bunula bitmez. Resimler çok derin, profesyoneldir ve ressamın ruhunu yansıtır.

Nilüfer Moayeri | Sanatçılar | Sergiler | Hakkımızda | Basın | İletişim

Lesya Demchenko


Kuratör: Nilüfer Moayeri