İstanbul | VancouverKonu: The Silent Myths 2014
Sanatçılar:Ali Nedaei
Düzenleyen: Nilüfer Moayeri
Yer: Pera Art Gallery
Baslangiç Tarihi: 25.03.2014
Bitis Tarihi: 20.04.2014

Uzun zamandır insanoğlu kendi kaderini kendisi planlayamıyor. Günümüzün insanı büyük bir sistemin ürünüdür ve hayatını modern hayatın işlevsel bir robotu gibi sürdürmektedir. Belki aklınızda söylemek istediğim hususta bir soru belirmiştir, En sade şekilde tanımlamak gerekirse;
Çok önceleri değil, bir nesil önce, babam ve onun jenerasyonundaki pek çok insan yedi, sekiz çocuk yetiştirme kapasitesine sahiptiler. Bunu yaparken de hayatlarından bir ödün vermek zorunda değillerdi ve aynı standartlarla hayatlarına devam edebiliyorlardı.
Ama günümüzde bizler atalarımız gibi yaşantımız için aynı rahatlıkta karar veremiyoruz. Sistem bize en ufak isteğimize bile sahip olmanın bedelini çok sinsi bir şekilde ödetiyor ve bizler de farkına varmadan etiketlendiğimiz sınırlı hayallerimizin kısırlığını yaşıyoruz.
Leonardo Da Vinci gibi bir dahi asrımızda yaşıyor olsaydı; kendi döneminde mimar, matematikçi, ressam ve doktordu, her şeyi yapıp hiçbir şey yapamayan, bir dalda uzman olmayan, zavallı bir birey olarak algılanırdı. DÖNEM ARTIK UZMANLAR DÖNEMİ.
Resimlerimde kullandığım barkodlar, insanın artık bir malzemeye dönüşmesini ve düşünme yeteneğini gitgide yitirmesini vurguluyor.
İnsanın ön planda olduğu eserlerde, üçüncü binyılın geleceği tamamen planlı ve sisteme uyarlanmış, labirentin içine girip kaybolmuş, hatta kendi kaderiyle uzlaşmaya bile hakkı olmayan insanları kendi bakış açımla resmettim.
Belki sizlerde bu yolda fark etmeden ilerliyorsunuzdur…
Ali Nedaei bu anlatım diliyle, hazırlamış olduğu eserlerini Nilüfer Moayeri Küratörlüğünde “The Silent Myths’’ adlı sergi başlığı altında, 25 mart 2014 – 20 Nisan 2014 tarihleri arasında Pera Sanat Galerisi’nde siz sanatseverlere sunuyor.
Adress: Pera Sanat Galerisi İstanbul - Sıraselviler Cad. No:26 Zip: 34433
Taksim İstanbul / Türkiye
Tel: 0212 245 30 08 pbx | Faks: 0212 252 30 82
pera@peraartgallery.com | info@peraartgallery.com

Nilüfer Moayeri | Sanatçılar | Sergiler | Hakkımızda | Basın | İletişim

Ali Nedaei


Kuratör: Nilüfer Moayeri